Faculty & Staff

  • Administrators & Office Staff
    Oatha Mann* Principal
    Monica Reckley* Assistant Principal
    Barbara Buchanan Admin Secretary / Bookkeeper
    Janet Callahan Student Information Manager
    Anabel Joseph Office Secretary / Receptionist
    Martha Runyan School Nurse

     

    Counselor Media Specialist / Parapro Social Worker
     Genise Adams*, Website Jennifer Pahl* / Nicole Seay Kim Bryan

     

    Pre-Kindergarten
    Click here for the Pre-K Website
    Clara Rogers / DeHavlyn West

     

    Kindergarten First Grade
    Click here for Class Website Click here for Class Website
    Laura Byrd / Jasmine Holt Donna Lynn Copeland 
    Kara Harrison* / Jodi Forste* Seletha Johnson
    Claudette Lester / Christina Ardillo Leena Pattni
    Cynthia Mann / Phetric Jones Sharlott Williams*, CTL ELA

     

    Second Grade Third Grade
    Click here for Class Website  
    Courtney Barfield* Jessica Allen
    Shareena Hare Roderick Bailey*
    Brianne Norman (PBIS) Joseph Harris
    Leslie Ray Tamantha Minton-Damm
    Kaitlin Talley  Jennifer Washington

     

    Fourth Grade Fifth Grade
    Click here for Class Website Click here for Class Website
    Elizabeth Destino Calise Black
    Brittany Flagg, CTL Science Marva Cosby
    Freddie Lawrence Shelby Dudley*
     Teresa Mattingly*, CTL Social Studies  Andrew Krakeel
       

     

    Specials 
    Daniel Barry*, CTL Technology - Technology Specialist
    Edward Pluskota - Physical Education
    Willis Briscoe - Art
    Kimberly Hearn - Music / Chorus
    Trevon Freeman - Physical Education Parapro

     

    Early Intervention Program 
    Anissa Freeman* - Reading and Math, CTL Math
    Laura Davis, PT - Reading and Math
    Tisha Godfrey - Reading and Math
    Heather Gruszka - Reading
    Laura Patak - Reading and Math

     

    RTI Coach
    Penny George*

     

    English Language Learners 
    Virginia Skelton
     

     

    Enrichment 
    Tina Harper*

     

    Instructional Support 
    Priscilla Newsom, Behavioral Parapro
    Nancy Philistin, Intructional Parapro
     Shamira Harris, Instructional Parapro

     

     Exceptional Children's Services
     Gwen Elrod
    Sarah Gauvin / Allie Bailey, GAA
    Judit Hera, PT
    Mark Homer / Julie Shaw, GAA
    Jessica Waseman*, CTL LEA
    Marquita Roberts and Alicia Powell, Instructional Parapros
    Brittany Kemp, Speech/Language Pathologist
    Amy Delaney, School Psychologist

      

    Title 1 Services 
    Claudette Lester*, Title 1 Contact
    Shaunay Gray, Parent Liaison
    LaVay Byrd, Title Assistant
    Gaile Ewing, Title Assistant
    Tavel Harper, Title Assistant
    Nancy Harris-Johnson, Title Assistant
    Judit Hera, Title Assistant
    Briana MacDowell, Title Assistant
    Kitzia Ramirez, Title Assistant
    Tangela Robinson, Title Assistant
    Shana Sellers, Title Assistant

    *denotes leadership representative, PT - Part-time, CTL - Curriculum Teacher Leader (Content Area)

     

    Custodial Staff School Nutrition After School Program
    Yolanda Hanson Madhvi Bahuguna  Terri Lincoln, Site Coordinator
    James Hodge Tamecka Hammonds Yana Gates, Ass't Site Coord.
    Greg Rivers, Head Custodian Robin Phillips, Cafe' Manager  
    Sandra Stargell Mary Rooks  
      Jamesha Royster  
      Lynn Rush